REJESTRACJA NA PORTALU PACJENTA

Portal pacjenta

REJESTRACJA BEZ KONTA NA PORTALU PACJENTA

Umów wizytę Odwołaj wizytę

Neurologia- Elektroneurografia(ENG) i Elektromiografia(EMG)

Badanie ENG -na czym polega?

Elektroneurografia (ENG) jest badaniem diagnostycznym służącym ocenie funkcji nerwów obwodowych. Polega na stymulacji nerwu bezpiecznym bodźcem elektrycznym o krótkim czasie trwania (0,1-0,5 ms) w określonych punktach oraz rejestracji sygnału z innego punktu. Stymulacja nerwu i odbiór sygnału wykonuje się za pomocą elektrod powierzchniowych przykładanych na powierzchni skóry. Stymulacja nerwu wiąże się z uczuciem drętwienia, skurczu, które może być nieprzyjemne. Na podstawie zarejestrowanych sygnałów wnioskujemy o charakterze uszkodzenia włókien nerwowych, a także lokalizacji i nasileniu uszkodzenia.

Badanie EMG – na czym polega?

Elektromiografia (EMG) badanie czynności elektrycznej mięśni za pomocą jednorazowej elektrody igłowej wprowadzanej bezpośrednio do mięśnia

Badania ENG i EMG - wskazania

- zespół cieśni nadgarstka (uszkodzenie nerwu pośrodkowego na poziomie nadgarstka)

- uszkodzenie nerwu łokciowego (najczęściej uszkodzenie na poziomie stawu łokciowego)

- uszkodzenie nerwu promieniowego (ręka opadająca)

- uszkodzenie nerwu strzałkowego (stopa opadająca)

- uszkodzenie nerwu twarzowego – możliwość ustalenia stopnia uszkodzenia oraz monitorowania przebiegu choroby

- polineuropatie, czyli uszkodzenie wielu nerwów (np. w przebiegu cukrzycy, chorób zapalnych układu nerwowego lub ogólnoustrojowych, neuroboreliozy, niedoborów witamin, zaburzeń hematologicznych, chorób innych narządów)

- uszkodzenie korzenia rdzeniowego (zwykle w przebiegu dyskopatii i zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa) – możliwość oceny uszkodzenia korzenia a także ustalenie, czy dolegliwości wynikają z ucisku na korzeń na poziomie kręgosłupa, czy też z uszkodzenia nerwu obwodowego (na przebiegu przez kończynę)

- uszkodzenia splotu ramiennego (np. pourazowe)

- stwardnienie zanikowe boczne (choroba neuronu ruchowego, SLA)

- neuralgia nerwu trójdzielnego

- tężyczka

- miastenia

- choroby mięśni (miopatie)

Objawy, które mogą wskazywać na obecność powyższych schorzeń i konieczność wykonania badania ENG to:

- drętwienie/mrowienie palców ręki

- pogorszenie sprawności ręki

- zaniki mięśniowe,

- drętwienie/mrowienie stóp lub stóp i rąk,

- osłabienie siły mięśniowej stopy (opadanie stopy),

- pogorszenie sprawności chodu,

- zaburzenia mowy i połykania,

- bóle kręgosłupa szyjnego z promieniowaniem bólu do kończyny górnej, drętwieniem/mrowieniem kończyny górnej/palców ręki lub osłabieniem siły kończyny górnej,

- bóle kręgosłupa lędźwiowego z promieniowaniem bólu do kończyny dolnej, drętwieniem/mrowieniem kończyny dolnej/stopy lub osłabieniem siły w kończynie dolnej,

- drętwienie wokół ust, języka, skurcze mięśni.

Badanie EMG - przeciwwskazania

W przypadku wskazań do wykonania badania EMG konieczne jest poinformowanie lekarza o stwierdzonych lub podejrzewanych zaburzeniach krzepliwości i stosowaniu leków przeciwkrzepliwych.

Badania ENG i EMG – przygotowanie do badań

Badania nie wymagają specjalnego przygotowania. W chłodne dni warto przyjść na badanie 15 min wcześniej, żeby ogrzać badaną okolicę (obniżona temperatura ciała wpływa na wynik badania). Ważne jest również aby przed badaniem nie kremować i nie balsamować ciała. Czas trwania badania zależy od podejrzewanego schorzenia i zakresu badania, może wynosić od 20 minut do 1,5 godziny.

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) w przedstawiamy dokument, w którym zgodnie z wymogami rozporządzenia, informujemy naszych pacjentów o przetwarzaniu danych osobowych w naszej placówce. Dokument został umieszczony w sekcji "Pliki do pobrania" w kategorii "Ogólne".

Marki

  • Matopat 24
  • Bella
  • Happy
  • Eva natura
  • Seni 24

Portal pacjenta

  • Samodzielny wybór daty i godziny wizyty
  • Natychmiastowe potwierdzenie terminu wizyty
  • Wygodne umawianie i odwoływanie wizyt
Portal Pacjenta