Rejestracja online

Umów wizytę Odwołaj wizytę

Alergologia

ALERGOLOGIA – jest to nauka o uczuleniach, czyli nieprawidłowych reakcjach immunologicznych (obronnych) organizmu oraz reakcjach nadwrażliwości na niektóre czynniki, np. drobnoustroje, czynniki zewnętrzne, składniki pokarmowe.

Alergia, zwłaszcza ostatnio, jest zjawiskiem bardzo rozpowszechnionym. Naukowcy szacują, że w zależności od postaci choroby, choruje na nią od 10 do 30% populacji dzieci.

Termin alergia wprowadzony został w medycynie na początku ubiegłego wieku i oznacza zmienioną, nadmiernie nasiloną reakcję odpornościową (immunologiczną) organizmu na działanie różnych substancji (alergenów) znajdujących się w otoczeniu.

Alergenem może być niemal wszystko. Najczęściej spotykanymi są pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść i naskórek zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, metale (nikiel), pokarmy (mleko, czekolada, orzechy, owoce cytrusowe).

Substancje te mogą wnikać do organizmu przez drogi oddechowe, przewód pokarmowy oraz skórę i u osób predysponowanych wywoływać objawy takie jak: sezonowy lub całoroczny nieżyt nosa, napady duszności, zmiany skórne (wyprysk, pokrzywka) oraz bardzo niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny.

Alergia jest schorzeniem przewlekłym, mającym ogromny wpływ na stan zdrowia, tryb życia czy wybór przyszłego zawodu.

Marki

  • Matopat 24
  • Bella
  • Happy
  • Eva natura
  • Seni 24