REJESTRACJA NA PORTALU PACJENTA

Portal pacjenta

REJESTRACJA BEZ KONTA NA PORTALU PACJENTA

Umów wizytę Odwołaj wizytę

Kiedy leczyć zaćmę operacyjnie?

Podobne strony

Leczenie chirurgiczne zaćmy należy rozważyć wtedy, gdy jest ona przyczyną zaburzeń widzenia utrudniających wykonywanie codziennych czynności życiowych. Nie jest prawdą, że zaćma musi „dojrzeć”. Operację można, a nawet powinno, wykonać się wcześniej. Decyzja o terminie przeprowadzenia zabiegu wynikać musi z indywidualnej oceny zaburzeń w widzeniu. Każdy z chorych musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie – czy moje widzenie jest wystarczające do wykonywania takich codziennych aktywności jak: czytanie, oglądanie telewizji, prowadzenie samochodu czy praca zawodowa? Jeśli odpowiedź na tak postawione pytanie jest negatywna, należy rozważyć wykonanie zabiegu usunięcia zaćmy.

Operacja zaćmy

Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki naturalnej wraz z jednoczesnym wszczepieniem sztucznej soczewki do wnętrza oka.

W większości przypadków zaćmę usuwa się metodą fakoemulsyfikacji z zastosowaniem miękkich soczewek zwijalnych. Operacja ta polega na wykonaniu małego (około 3 mm) cięcia w obwodowej części rogówki. Przez ten otwór wprowadza się do wnętrza oka końcówkę fakoemulsyfikatora – specjalnego urządzenia, które emitując ultradźwięki, rozbija twarde jądro soczewki, umożliwiając jego odessanie. Ponieważ takie postępowanie usuwa z wnętrza oka jeden z elementów jego układu optycznego, niezbędne jest, w celu przywrócenia jego przedoperacyjnej siły łamiącej, wszczepienie sztucznej soczewki. Aby w pełni wykorzystać zalety chirurgii małego cięcia, używa się powszechnie miękkich soczewek z tworzyw silikonowych bądź akrylowych, które na czas wprowadzania ich do gałki ocznej mogą zostać zrolowane, a po osiągnięciu zamierzonej pozycji same delikatnie rozprostowują się do pełnych wymiarów. Udoskonaleniem tej techniki operacyjnej jest emulsyfikacja płynowa, w której ultradźwięki zastąpiono strumieniem podgrzanego płynu. Operacja taka zapewnia najwyższy obecnie stopień bezpieczeństwa.

Przed rozpoczęciem leczenia chirurgicznego niezbędne jest obliczenie mocy sztucznej soczewki tak, aby po operacji zapewnić choremu jak najlepsze widzenie z daleka bez okularów. Właściwe obliczenie mocy soczewki umożliwia zatem również wyrównanie wady wzroku istniejącej przed operacją. Wszczepienie standardowych soczewek nie uwalnia jednak człowieka całkowicie od noszenia okularów do czytania. Jest to prawie zawsze konieczne. Ostatnio wprowadzono jednak do codziennej praktyki klinicznej również specjalne soczewki wewnątrzgałkowe, zapewniające dobre widzenie z bliska i z daleka bez okularów.

Pełna gama sztucznych soczewek zwijalnych obejmuje ponadto soczewki z filtrem światła niebieskiego oraz soczewki z asferyczną powierzchnią tylną. Pierwsze z nich pochłaniają wysokoenergetyczne światło niebieskie, co wpływa obniża ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych w plamce. Drugie z nich ponadto zmniejszają typową dla oka ludzkiego aberrację sferyczną,  co poprawia kontrast obrazu widzianego przez oko po operacji.

Fakoemulsyfikacja zaćmy, wykonywana przy użyciu współczesnej aparatury i przeprowadzana przez sprawnego chirurga, jest uznawana powszechnie za przynoszącą bardzo dobre efekty przy stosunkowo małej ilości powikłań. Operacja trwa zwykle około 20-30 minut. Wymaga ona zazwyczaj tylko znieczulenia miejscowego (krople do oka) i może być przeprowadzana w trybie ambulatoryjnym wymagającym jedynie kilkugodzinnego pobytu chorego w szpitalu. Gojenie się oka po takim zabiegu i powrót do pełnej sprawności wzrokowej i fizycznej są szybkie. Możliwy jest powrót do pracy w ciągu kilku dni. Po operacji konieczne jest badanie w Szpitalu Specjalistycznym Matopat w dniu następnym po zabiegu. Kolejne badanie w 3-4 dni później oraz następne wizyty kontrolne mogą być już przeprowadzane przez okulistę w miejscu zamieszkania chorego. Niezbędne jest stosowanie kropli do oka przez około 4 tygodnie.

W Szpitalu Specjalistycznym Matopat dostępne są wszystkie wyżej wymienione możliwości przeprowadzenia operacji zaćmy. Zabiegi zaćmy metodą fakoemulsyfikacji wraz ze wszczepieniem standardowych soczewek zwijalnych wykonywane są bezpłatnie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Operacja zaćmy:

  Oko z zaćmą przed zabiegiem

W trakcie fakoemulsyfikacji 
Końcowy etap usunięcia soczewki 
Polerowanie powierzchni przed wszczepieniem nowej soczewki 
Przygotowanie soczewki do wszczepienia 
Wszczepiona soczewka 
Oko po zabiegu usunięcia zaćmy z wszczepioną soczewką 

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) w przedstawiamy dokument, w którym zgodnie z wymogami rozporządzenia, informujemy naszych pacjentów o przetwarzaniu danych osobowych w naszej placówce. Dokument został umieszczony w sekcji "Pliki do pobrania" w kategorii "Ogólne".

Marki

  • Matopat 24
  • Bella
  • Happy
  • Eva natura
  • Seni 24

Portal pacjenta

  • Samodzielny wybór daty i godziny wizyty
  • Natychmiastowe potwierdzenie terminu wizyty
  • Wygodne umawianie i odwoływanie wizyt
Portal Pacjenta