Nasza poradnia zajmuje się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem.
Pacjenci poradni mogą skorzystać z konsultacji lekarskiej oraz wykonać wszystkie niezbędne badania wykorzystywane w diagnostyce nieinwazyjnej i w leczeniu tej choroby, takie jak:
- badania echokardiograficzne,
- badanie EKG
, - badania 24-godzinnego monitorowania EKG (metodą Holtera),
- badania 24-godzinnego monitorowania ciśnienia krwi,
- próby wysiłkowe,
- analizy laboratoryjne,
- badania radiologiczne.
Od listopada 2017 roku istnieje możliwość uzyskania konsultacji kardiologicznej oraz wykonania badań dzieci w wieku od narodzenia do 17 roku życia.
Choroby układu krążenia są zaliczane do chorób cywilizacyjnych, tzn. takich, których występowanie jest coraz powszechniejsze i dlatego warto zgłosić się do lekarza kardiologa, zawsze gdy występują u nas następujące objawy:
- duszności pojawiające się często bez związku z wysiłkiem fizycznym i długim przebywaniem w niewietrzonym pokoju;
- silne, powtarzające się zmęczenie;
- omdlenia, a czasem objawy zbliżającej się utraty przytomności, jak mroczki przed oczami;
- nudności;
- kołatanie, czyli palpitacje – silne, przyspieszone bicie serca, bez żadnego związku z wysiłkiem fizycznym, trwające dłużej niż 2-3 minuty;
- obrzęki nóg i kostek stóp, dolnej części tułowia, pod oczami;
- ból w środkowej części klatki piersiowej, który może promieniować do ramion, szyi, żuchwy;
- ból, rozpieranie, ściskanie w klatce piersiowej;
- zawroty głowy.
W naszym szpitalu każdy i zawsze może bezpłatnie zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze krwi.
W Poradni Kardiologicznej Przychodni Specjalistycznej MATOPAT istnieje możliwość wykonania kontroli stymulatora serca.
W Polsce żyje około 100 tyś. osób ze wszczepionym stymulatorem. Każda z nich powinna zgłaszać się na regularne kontrole, które w podstawowej formie obejmują ocenę poziomu naładowania baterii, pomiar prądu potrzebnego do pobudzania serca do pracy oraz poszukiwanie możliwych nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzenia.
Badanie to jest nieinwazyjne, bezbolesne i nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Polega na podłączeniu kilku elektrod oraz głowicy programatora w okolicy stymulatora.
Wysoko wykwalifikowany personel naszego szpitala (posiadający wieloletnie doświadczenie we wszczepianiu stymulatorów serca oraz ich programowaniu) ma możliwość wykonania kontroli stymulatora wszystkich liczących się producentów (Biotronik, Medtronic oraz St. Jude Medical). Wizyta rutynowo obejmuje wywiad, badanie lekarskie, programowanie urządzenia indywidualizowane dla potrzeb konkretnego pacjenta. W trakcie wizyty lekarz specjalista kardiolog sprawdza nie tylko parametry podstawowe, ale dodatkowo ocenia zaawansowane funkcje np.: jak rozrusznik odpowiada na aktywność fizyczną pacjenta, ocenia czy wystąpiły arytmie, które mogą pogarszać samopoczucie lub wiązać się z ryzykiem poważnych zdarzeń (np. udar mózgu). Jest to możliwe gdyż nowoczesne stymulatory serca posiadają funkcję podobną do Holtera EKG. Uzyskane w ten sposób informacje:
- Umożliwia zaprogramowanie urządzenia tak, aby wykorzystywało wszystkie swoje nowoczesne możliwości efektywnie, przez jak najdłuższy czas
- Pozwalają na indywidualny dobór równie ważnej terapii farmakologicznej.