Wertebroplastyka
Wertebroplastyka to nowoczesna metoda leczenia złamań kompresyjnych kręgosłupa. Zabieg wykonuje się na sali operacyjnej, w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą aparatu rentgenowskiego. Do trzonu kręgu wprowadza się przezskórnie kaniulowaną igłę i poprzez nią wypełnia się uszkodzony procesem chorobowym trzon cementem kostnym. Cement składa się polimeru i monomeru. Podczas tężenia wzrasta jego temperatura, osiągając ok. 70 stopni Celsjusza. Zakończenia nerwowe wewnątrz trzonu zostają skoagulowane, co przynosi natychmiastowy efekt przeciwbólowy. Dodatkowo cement kostny wypełniający trzon kręgu wzmacnia go mechanicznie i zapobiega jego dalszej degradacji.
W odróżnieniu od klasycznej operacji jest to procedura znacznie mniej inwazyjna, a przez to mniej obciążająca pacjenta. Można ją wykonać w znieczuleniu miejscowym, a pobyt w szpitalu ograniczyć do minimum.
Po zabiegu wertebroplastyki bóle kręgosłupa w istotny sposób zmniejszają się (nawet u ponad 95% chorych) lub całkowicie ustępują. Dzięki małej inwazyjności zabiegu również czas rehabilitacji jest nieporównywalnie krótszy niż w przypadku klasycznej operacji.
Wskazania:
- kompresyjne złamanie kręgosłupa w przebiegu osteoporozy,
- urazowe kompresyjne złamanie kręgosłupa typu a1 i niektóre a3,
- naczyniaki,
- przerzuty nowotworowe do kręgosłupa.
Zalety:
- zmniejszenie dolegliwości bólowych,
- podniesienie komfortu życia,
- eliminacja leków przeciwbólowych,
- zahamowanie zniekształcania kręgosłupa,
- poprawa biomechaniki kręgosłupa.