REJESTRACJA NA PORTALU PACJENTA

Portal pacjenta

REJESTRACJA BEZ KONTA NA PORTALU PACJENTA

Umów wizytę Odwołaj wizytę

Złamania osteoporotyczne kręgosłupa

Kompresyjne złamania kręgosłupa to najczęstsze powikłania osteoporozy. Szacuje się, że w przebiegu tej choroby na skutek utraty gęstości kości, około 21% kobiet po 50. roku życia i aż 80% kobiet po 70. roku życia doznaje złamań kręgosłupa. Większość takich złamań powstaje powoli, bez objawów równolegle do ubytku masy kostnej, natomiast manifestują się one nagle najczęściej przy czynnościach dnia powszedniego (kichanie, kaszel, parcie na stolec). Ból przy złamaniach objawowych jest ostry, zlokalizowany zwykle na poziomie uszkodzenia. W badaniu fizykalnym dominuje tkliwość wyrostka kolczastego złamanego kręgu i wzmożone napięcie przyległych mięśni przykręgosłupowych.

Poza silnym i przewlekłym bólem związanym z uszkodzeniem kręgu u tych pacjentów często dochodzi do deformacji sylwetki - zmniejszenia wzrostu (średnio o 2 cm na 1 złamany krąg) i kifozy piersiowej. Prowadzi to do niepełnosprawności i drastycznego obniżenia jakości życia, manifestującej się mniejszą wydolnością układów oddechowego i krążenia oraz gorszym pasażem jelitowym. Wśród tych pacjentów zanotowano zwiększenie śmiertelności (w okresie pięciu lat) nawet o 15 do 20 procent.

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) w przedstawiamy dokument, w którym zgodnie z wymogami rozporządzenia, informujemy naszych pacjentów o przetwarzaniu danych osobowych w naszej placówce. Dokument został umieszczony w sekcji "Pliki do pobrania" w kategorii "Ogólne".

Marki

  • Matopat 24
  • Bella
  • Happy
  • Eva natura
  • Seni 24

Portal pacjenta

  • Samodzielny wybór daty i godziny wizyty
  • Natychmiastowe potwierdzenie terminu wizyty
  • Wygodne umawianie i odwoływanie wizyt
Portal Pacjenta