REJESTRACJA NA PORTALU PACJENTA

Portal pacjenta

REJESTRACJA BEZ KONTA NA PORTALU PACJENTA

Umów wizytę Odwołaj wizytę

Chirurgia kolana

Urazy stawu kolanowego są nierzadkim problemem ortopedycznym. Na problemy związane z tym stawem narażeni są głównie ludzie aktywni, uprawiający sport i aktywną rekreację.

Bezpośredni kontakt w ruchu z innymi zawodnikami podczas uprawiania koszykówki, piłki nożnej, tenisa, sportów walki sprzyja powstawaniu urazów struktur stawu. Szczególnie na urazy narażeni są narciarze. W ogóle zima nie jest zdrowym okresem dla narządów ruchu, w tym i dla kolana – śliskie chodniki czy jezdnie są miejscem niebezpiecznym dla naszego zdrowia.

Jeśli dojdzie do urazu i dolegliwości są znaczne (ból, narastające opuchnięcie kolana, obrzęk, zablokowanie czy znaczne ograniczenie ruchu, objawy przeskakiwania w stawie), należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza chirurga urazowego – ortopedy.

Bywa tak, że w badaniu RTG nie stwierdza się zmian, a jednak staw kolanowy powraca bardzo powoli do zdrowia lub nawet sprawność stawu jest znacznie upośledzona. Dlaczego tak jest? Wiele urazów kolana dotyczy struktur łącznotkankowych. Łękotki, torebka stawu czy więzadła krzyżowe są „niewidoczne” w typowym badaniu RTG. Współczesna chirurgia ortopedyczna oferuje pacjentowi zabieg diagnostyczno-leczniczy o niedużym stopniu inwazyjności – artroskopię. Przy pomocy układu optycznego, zazwyczaj z 2 małych cięć (3-5 mm), ogląda się staw od środka i ocenia jego wewnętrzne struktury. W razie potrzeby można dokonać usunięcia zniszczonych elementów, np. łękotki, chrząstki. Większość zabiegów artroskopowych trwa niecałą godzinę, a cały pobyt pacjenta w szpitalu – 1 dzień. Artroskopowo można też dokonać rekonstrukcji więzadeł krzyżowych czy leczyć ubytki chrząstki stawowej.

Te zabiegi naprawcze są innowacją ostatnich lat. Przeszczep chrząstki z podłożem kostnym pobiera się od pacjenta z powierzchni nieobciążonej i przeszczepia w miejsce ubytku. W Szpitalu Specjalistycznym Matopat wykonywane są wszystkie wymienione zabiegi operacyjne. Przy całej powściągliwości można powiedzieć, że wyniki zabiegów wykonanych w naszym szpitalu są bardzo dobre.

Wszyscy chorzy z dolegliwościami stawów kolanowych mogą zgłosić się do Poradni Ortopedycznej. Gdy konsultacja ambulatoryjna wykaże taką konieczność, pacjenci mogą zostać zakwalifikowani do zabiegów artroskopowych wykonywanych w Szpitalu Specjalistycznym Matopat.

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) w przedstawiamy dokument, w którym zgodnie z wymogami rozporządzenia, informujemy naszych pacjentów o przetwarzaniu danych osobowych w naszej placówce. Dokument został umieszczony w sekcji "Pliki do pobrania" w kategorii "Ogólne".

Marki

  • Matopat 24
  • Bella
  • Happy
  • Eva natura
  • Seni 24

Portal pacjenta

  • Samodzielny wybór daty i godziny wizyty
  • Natychmiastowe potwierdzenie terminu wizyty
  • Wygodne umawianie i odwoływanie wizyt
Portal Pacjenta