Kyfoplastyka balonowa
Kyfoplastyka balonowa (BKP) daje korzyści pacjentom z niektórymi złamaniami osteoporotycznymi, nowotworowymi lub urazowymi trzonów kręgosłupa. W odróżnieniu od postępowania nieoperacyjnego następuje wyraźna poprawa jakości życia i wykonywania codziennych zajęć oraz redukcja ilości dni spędzonych w łóżku.
Kyfoplastyka balonowa jest procedurą przezskórną, która może być wykonywana w połączeniu z krótką hospitalizacją. Czasami wymaga niewielkiej rehabilitacji pooperacyjnej. Większość publikacji dowodzi bardzo dobrych wyników, bezpieczeństwa procedury i bardzo niskiej liczby efektów ubocznych.
Około 393 000 pacjentów i 460 000 złamań kręgosłupa na świecie zostało zaopatrzonych przy pomocy procedury BKP (stan na pierwszy kwartał 2008 r.) od pojawienia się metody w 2000 r.
Przebieg procedury
- Pacjent układany jest w pozycji na brzuchu i poddawany znieczuleniu miejscowemu lub całkowitemu.
- Poprzez jednocentymetrowe nacięcie na skórze umieszcza się prowadnicę, którą dojściem transpedikularnym (lub extrapedikularnym w odcinku piersiowym) dociera się do wnętrza złamanego trzonu.

- Prowadnicą podawany jest balon, który wypełniany jest płynem kontrastowym. Balon unosi złamany trzon i tworzy przestrzeń do podania cementu. Procedurę wykonuje się obustronnie jednoczasowo.

- Po odtworzeniu właściwego kształtu trzonu balony są opróżniane i usuwane z prowadnic. Przestrzenie wewnątrz trzonów są wypełniane cementem podawanym pod niskim ciśnieniem.

- Cement składa się polimeru i monomeru. Podczas tężenia wzrasta jego temperatura, osiągając ok. 70 stopni Celsjusza. Zakończenia nerwowe wewnątrz trzonu zostają skoagulowane, co przynosi natychmiastowy efekt przeciwbólowy.

- Zabieg trwa zwykle mniej niż godzinę na jeden zaopatrywany poziom.