,,Słodki, słodszy...cukrzyca”

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował nową kampanię zdrowotną:

,,Słodki, słodszy...cukrzyca”

Jej celem jest zwiększenie świadomości ludzi na temat najczęstszych, zgubnych nawyków, które bezpośrednio prowadzą do otyłości i cukrzycy oraz uczą nowych zdrowych wyborów.

...więc jak to jest z tym cukrem?

Cukrzyca to epidemia XXI wieku i może się rozwinąć u każdego. Rośnie liczba pacjentów z tą chorobą, co jest spowodowane niewłaściwym stylem życia i zaniedbaniami badań kontrolnych.

Szacuje się, że co czwarty Polak cierpi na stan przedcukrzycowy, czyli glikemię na czczo 100-125 mg /dl lub niezdiagnozowaną cukrzycę.

Cukrzycę często określa się mianem cichego zabójcy, ponieważ łatwo przeoczyć jej objawy.

Jeśli wystąpią u Ciebie:

• wzmożone uczucie pragnienia

• zmęczenie, osłabienie

• napady głodu

• niewyraźne widzenie

Niezwłocznie zgłoś się do lekarza diabetologa.

Oto 5 ważnych kroków w zapobieganiu cukrzycy !

• Dbaj o regularną aktywność fizyczną.

• Pamiętaj o odpowiedniej, zbilansowanej diecie, bogatej w warzywa i owoce.

• Spożywaj regularnie posiłki.

• Czytaj etykiety, szczególnie uważaj na produkty ,,bez cukru”.

• Kontroluj masę ciała sprawdzając swoje BMI.

Mamy nadzieję, że zwiększymy Twoją świadomość powolnego i podstępnego rozwoju tej choroby.. Wielu pacjentów nie jest świadoma z tego, że ma cukrzycę.

W przypadku wykrycia i leczenia na czas może zapewnić niemal całkowity komfort w codziennym życiu.

Ważne jest, aby co najmniej raz w roku wykonać najprostsze badanie- czyli oznaczenie glukozy we krwi.

Informujemy, iż w Przychodni Specjalistycznej Matopat mogą Państwo skorzystać z porad lekarza diabetologa:

• dr Izabeli Górskiej-Jurgielskiej (poniedziałek 9:00-17:00, środa 10:00-16:00, czwartek 14:00-19:00, piątek 8:00-14:00)

• dr Lucyny Sobiło- Pawlik (poniedziałek 15:00-17:00, wtorek 15:00-17:00)

Źródło: https://akademia.nfz.gov.pl/