Rejestracja online

Umów wizytę Odwołaj wizytę

14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą!

14 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. W tym dniu różne organizacje oraz rządy państw dokładają wszelkich starań by uświadamiać społeczeństwo jak walczyć z tą groźną chorobą oraz w jaki sposób jej zapobiegać. "Cukrzyca to choroba, która podstępnie rozwija się, nie dając na początku jakichkolwiek objawów. W Europie choruje na nią ponad 50 mln osób, a w Polsce 3 mln. Pacjenci wymagają opieki medycznej i stworzenia ram organizacyjnych dla tej opieki " – mówi prof. Maciej Małecki – Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.


Polskie Towarzystwo Diabetologiczne określiło grupy ryzyka, które charakteryzują się wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia cukrzycy, a które powinny znajdować się pod stałą opieką lekarza rodzinnego. Są to osoby:

- z nadciśnieniem tętniczym,

- z chorobą układu sercowo-naczyniowego,

- osoby otyłe,

- osoby z dyslipidemią,

- kobiety z zespołem policystycznych jajników,

- pacjenci z wywiadem rodzinnym w kierunku cukrzycy,

- kobiety, które w młodości rodziły dzieci o masie powyżej 4 kg lub przebyły cukrzycę ciążową,

- osoby w stanie przedcukrzycowym.


Pierwszymi objawami, które mogą niepokoić są m.in. spadek masy ciała – połączony ze zwiększonym apetytem, zmęczenie i senność, wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu, objawy cukrzycy na skórze, nieprzyjemny zapach moczu. W takich przypadkach najlepiej sprawdzić stężenie glukozy we krwi metoda laboratoryjną. Należy pamiętać, że samo badanie glukometrem wskazuje jedynie podejrzenie cukrzycy, ale tak uzyskany wynik należy skontrolować w warunkach laboratoryjnych.

 

Profilaktyka w walce z tą chorobą stanowi istotne znaczenie. Prowadzenie zdrowego trybu życia, w którym obecna jest aktywność fizyczna, a także zbilansowana dieta mogą przyczynić się do uchronienia nas przed zachorowaniem na cukrzycę.

 

Wszystkich z Państwa, których niepokoi stan zdrowia, a także tych, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak zadbać o swoje zdrowie, zapraszamy do konsultacji w naszej Poradni Diabetologicznej.

Marki

  • Matopat 24
  • Bella
  • Happy
  • Eva natura
  • Seni 24