Bóle i mrowienia palców ręki

Bóle i mrowienia palców rąk mogą mieć różnorodną przyczynę. W kręgu uwagi ortopedów leżą bóle spowodowane zmianami kręgosłupa, stawu ramiennego, zmianami chorobowymi na ramieniu i przedramieniu oraz w obrębie nadgarstka i ręki. Jeśli bóle ograniczają się do trzech pierwszych palców (kciuk – palce III) najczęściej przyczyną jest choroba nerwu pośrodkowego, jeśli zaś palec IV i najmniejszy – nerwu łokciowego.

Objawy choroby nerwu to:

• mrowienie,
  • osłabienie czucia,
  • drętwienie

w obrębie opuszek tych palców. Bóle często pojawiają się w nocy.

Na późniejszym etapie dochodzi do zaniku mięśni wewnętrznych ręki – sprawność ruchowa ulega upośledzeniu, czasem przedmioty wypadają z ręki.

Bezpośrednią przyczyną większości tych neuropatii jest ciasnota kanału, przez który przechodzi nerw pośrodkowy lub nerw łokciowy. Leczenie nie jest uciążliwe dla pacjenta. W krótkotrwałym znieczuleniu regionalnym lub ogólnym (pacjent współdecyduje z lekarzem anestezjologiem o wyborze znieczulenia) wykonuje się przecięcie struktury troczka uciskającego nerw. Szwy po operacji usuwane są do 14 dnia po zabiegu.

Uwaga!

Zbyt długie odwlekanie decyzji o operacyjnym odbarczeniu uciśniętego nerwu pośrodkowego grozi nieodwracalnymi zmianami nerwu. Powoduje to m.in. znaczne zaburzenie czucia, zniekształcenie palców i inwalidztwo.

W górę